blog-img

Mis teeb video professionaalseks?

image Markus Robin Kiisla 1. september 6 minutit

Kõigest alles 20 aastat tagasi oli video salvestamine luksus, mida igaüks endale lubada ei saanud, kuna eraldiseisvad videokaamerad olid niivõrd kallid ja olemuselt haruldased. Igapäevasele tarbijale kättesaadavad videokaamerad kasutasid andmete hoiustamiseks kassette, mis tegi kaameraga ümberkäimise suhteliselt ebamugavaks. Tänapäeval tasub ainult käsi oma taskusse pista ja nii lihtsalt ongi meie kasutuses kompaktne videot salvestav seade. Nüüd, kui filmimine on niivõrd kättesaadav ja igapäevane, on paras aeg selgitada, mis teeb ühe video kvaliteetseks.

Planeerimine

Professionaalse video üheks peamiseks tunnuseks on põhjalik planeerimine. Muidugi on lihtne võtta kätte kaamera ja vajutada nuppu, aga ainult sellega kvaliteetse tulemuseni ei jõua. Tähelepanu tuleb pöörata väga paljudele erinevatele faktoritele - alates valgustusest kuni näitlejate riietamiseni välja. Kuid kõik filmiseks vajalikud tingimused ei ole alati meie kontrollida. Õues filmides tuleb näiteks arvestada kust poolt (kui üldse) päike paistab, kui tugev on tuul ja kas on oodata sademeid. Viimasel juhul on tihti mõistlik filmimine üldse ümber ajastada, kuna vihma sees on see täiesti omaette väljakutse. Planeerimine algab tihtipeale nädalaid enne tegelikku filmimist, kuna omajagu tööd on vaja teha kasvõi üheminutilise video jaoks. Kõik algab video ideest. Sellest lähtudes saab valmis kirjutada stsenaariumi ja järgmiseks tuleb leida sobivad näitlejad ning võttekoht. Tavaliselt võtteplats pildistatakse üles, et saaks kõik vajalikud kaadrid välja mõelda. Üldiselt on hea tava enne filmimist võimalikult palju asju läbi mõelda ja paika panna, et võtteplatsil aega kokku hoida. Improviseerimine võib vahepeal kasuks tulla, aga sellele kindla peale lootma jääda ei saa.

Hea heli

See võib tulla küll üllatusena, aga et video tunduks professionaalne, on hea heli tähtsam kui visuaal ise. Olgu video ise kasvõi Hollywood’i kvaliteediga, kehv heli on suuteline muutma video tervikuna väljakannatamatuks. Hea audio salvestamise üheks peamiseks eelduseks on mikrofoni paigutamine võimalikult lähedale heliallikale. See on vajalik, et saavutada kõrge signal-to-noise ratio (SNR), mis näitab, kui vali on soovitav heli (näiteks dialoog) võrreldes taustamüraga. Kui SNR on liiga madal, võib tekkida järeltöötluses mitmeid probleeme: taustamüra ei pruugi olla digitaalselt eemaldatav, dialoogi heli võimendamisel võib taustamüra häirivalt valjuks muutuda või hoopis ei ole võimalik erinevaid duubleid kokku lõigata. Parima helikvaliteedi jaoks on peaaegu alati vaja ka monteerides varem salvestatud audiot töödelda. Kõik algab audio valjuse ühtlustamisega eri klippides. Järgmisena tulevad mängu ekvalaiserid ning muud audio töötlemise tööriistad, millega saab näiteks vähendada “s”-hääliku valjust või siis eemaldada kogemata sissejäänud konditsioneeri sumin.

Korralik valgustus

Vastupidiselt laialt levinud arvamusele on hea visuaali saavutamiseks valgustus kaamerast tähtsam. Üllatavalt lihtne on muuta mitmekümne tuhande eurose kaamera pilt täiesti kasutamatuks halva kvaliteedi või valesti paigutatud valgustusega. Valgustamine on täiesti omaette kunst, kuid see ei pea sugugi oma loomult keeruline olema. Välitingimustes on tihtipeale valgustamine lihtsam, kuna saab kasutada naturaalset valgust. Mõningates olukordades piisabki ainult sellest, eriti pilves ilma korral, kuna siis on valgus väga ühtlane ja pehme. Kui aga päike paistab, tuleb tavaliselt rakendada modifikaatoreid nagu näiteks valgushajuteid ja reflektoreid. Sisetingimustes võib valgustamine keerukam olla. Enamik laelampe ja igapäevaselt majas leiduvatest valgustitest ei näe videol head välja. Sellepärast peab mõnikord valgustamist täiesti otsast alustama, lülitama kõik olemasolevad lambid välja ja tooma asemele video jaoks mõeldud püsivalgustid. Valgustite paigutus on siinkohal äärmiselt suure tähtsusega: valgus peab tulema loomulikust kohast, sest vastasel juhul võib seda märgata isegi kõige vähem kogenud vaataja.

Asjakohane kaamera ja kaameramees

Muidugi ei ole võimalik päris iga seadmega video kvaliteeti professionaalse tasemeni viia. Paratamatult on telefonite sensorid väga väikesed ja sellest tulenevalt enamik seadmeid digitaalselt teravustavad oma pilti, mistõttu näeb video tihtipeale ebanaturaalne välja, eriti suurematel ekraanidel. Kuid see on ainult üks paljudest põhjustest, miks professionaalid videote filmimisel telefone ei kasuta. Telefonid on väikesed ja liiga kerged, mistõttu ei ole nad käes filmides stabiilsed. Nutifonidega pole ka tavaliselt võimalik filmida kõrge andmesagedusega või RAW-videot, mis annab järeltöötluses palju rohkem vabadust visuaali korrigeerida. Videokaamerad annavad seevastu pildi üle palju enam kontrolli, mis on vajalik kõrgetasemelise video tootmiseks. Sellest kõigest hoolimata, on kaamera taga olev inimene palju suurema tähtsusega kui kaamera ise. Eriti üksi kaamera taga tegutsedes tuleb korraga jälgida väga palju asju nagu näiteks fookust, eredust, valgustemperatuuri ning muidugi kaadri üldpilti. Selle kõigega hakkama saamine eeldab kogemust. Kui kaamera peab antud stseenis liikuma, siis läheb asi veel komplekssemaks. Viimast punkti ei saa ka vältida, kuna kaamera liikumisel on väga suur roll loo jutustamisel ja emotsioonide edasi andmisel.

Taktitundeline monteerimine

Professionaalsesse video õnnestumisse lähevad päris mitmed erinevad eelnevalt välja toodud faktorid, kuid neist kõigist on monteerimine otsustava tähtsusega - see võib keskpärasest materjalist teha suhteliselt hea video või perfektsele materjalile sootuks vee peale tõmmata. Tänapäeval on väga populaarseks saanud transition preset’id, mis võimaldavad väga lihtsalt ja pea igaühel lisada oma video eri stseenide vahele efektiga üleminekuid. Nende kasutamisega on aga väga lihtne üle piiri minna ja mõned on jõudnud isegi nii kaugele, et iga klipi vahel on taoline üleminek. Selle tulemusena liigub tähelepanu videolt hoopis üleminekutele, mis kiire tempoga video korral võib isegi mõjuda epileptiliselt. Ega niisama taolisi efekte filmides või professionaalsetes reklaamides üldjuhul ei kasutata. Monteerides tuleb tabada ka videole sobiv tempo, mida saab mõjutada näiteks taustamuusika ja õigesti ajastatud lõigetega. Siinkohal väärib mainimist, et on tähtis teada, kuidas ja millist muusikat kasutada. Muusikavalik on kahepoolne mõõk nagu paljud asjad videomaailmas. Õige žanri, tempo ja tundega muusikat kasutades võib saavutada vaataja peal väga tugeva emotsionaalse efekti, kuid vale valiku korral jätta ebaprofessionaalse mulje.

Kohased värvid

Värvide kasutusele videos ei pöörata üldiselt palju tähelepanu. Kuid nagu muusikalgi on värvidel väga suur mõju video vaataja tunnete kujundamisel. Näiteks kasutatakse rõõmsamates videotes ja filmides rohkem küllastunud värve, kuid kui soovitatakse süngust ja draamat saavutada, on värvid tihtipeale tuhmimad. Kasutatakse enamasti ka värviskeeme, mis tähendab, et on peamised ja sekundaarsed värvid. Peamisi värve, nagu nimetus ka vihjab, esineb kõige rohkem. Mõlemad neist võivad avalduda näiteks kostüümides ja taustakujunduses. Järeltöötluse faasis on võimalik veel värvimääramise käigus valgustust ja värve suurel määral kohendada. Hea planeerimise ja värvide korrigeerimise korral on näiteks võimalik vaatajat uskuma panna, et videos on tegemist ööga, kuigi stseen filmiti hoopis päeval. Sama võib ka teha aastaaja või asukohaga, sest meile on juba pikemat aega läbi filmide sisendatud, et öö on sinine ja Mehhiko kollane.

Lõppsõna

Professionaalse kvaliteediga video võib olla väga mitmetähenduslik, kuna igalühel on oma arvamus ja eri standardid. Videoproduktsiooni vallas tegutsevad ettevõtted tegelevad tihti väga erinevates eelarve suurusjärkudes, mistõttu ei saa võrrelda ühemehefirmat ettevõttega, kes töötab kõige suurtemate klientidega riigis. Sellegipoolest põhitõed jäävad kõigil samaks ning tulemusteni jõutakse ühtemoodi, lihtsalt erineval mastaabil.

Blogi autorid
image
Markus Robin Kiisla Ettevõtlus, video ja film
image
Joonas Kruusmaa Muusika ja helidisain
image
Kirke Valt Keeletoimetaja
Populaarsed märksõnad
  • Reklaam

  • Muusika

  • Filmimine

  • Loov

  • Monteerimine

  • Turundus

  • Müük

  • Korporatiivne